Home International Representatives

Home International Regatta Representatives

We are pleased to record the members of Clyde ARC who have represented their country at the HIR.

 

HIR 2009: Scotland:

  • Imogen Walsh: WL1x, W8+
  • Amanda Larcombe: W2x, W8+

Ireland:

· James Murphy M1x (DNR)

HIR 2008: Scotland:

  • Lorna Logan: WL2x, W4x
  • Caitie Gorton-Phillips: WL2x, W4x
  • Amanda Larcombe WU234-, W8+
  • Imogen Walsh WL1x, W4x
  • Jonny Logan ML1x, M4x
  • James Murphy M1x, M8+
  • Roberto Usai ML2x

HIR 2007: Scotland:

  • Jonny Logan ML1x, ML2x, M4x
  • James Murphy M1x, M8+

HIR 2006: None

HIR 2005: Scotland:

  • Caitie Gorton: WL1x-, W8+
  • Lorna Logan: W4+, W8+
  • Karl Farmer: M2-
  • John Ritchie: M2-

HIR 2004:

HIR 2003: Scotland

  • Caitie Gorton: WL4-, W8+

HIR 2002: Scotland

  • Caitie Gorton: W4+, W8+

HIR 2001: Scotland

  • Caitie Gorton: WL1x
  • Stewart Bates: MLwt 4-
  • Pete Robertson: MLwt 4-

HIR 2000: TBC

HIR 1999: TBC

HIR 1998: Scotland

  • Claire MacIntosh: W2-
  • Nicole Scott: W2-
  • Caitie Gorton: W4+
  • Stewart Bates: MLwt 4-, M8+
  • Pete Robertson: MLwt 4-, M8+
  • Colin O’Malley: MLwt 4-, M8+
  • Danny Harte: MLwt 4-, M8+

HIR 1997: Scotland

  • Claire MacIntosh: W2x
  • Maureen McGarvey: W2x
  • Caitie Gorton: W8+
  • Katherine Lee: WLwt 4-, W8+,
  • Tanya Kirkpatrick (Gildea): WLwt4-, W8+
  • Stewart Bates: MLwt 4-, M8+
  • Colin O’Malley: MLwt 4-, M8+

HIR 1996: Scotland

  • Claire MacIntosh: W2x, W4+
  • Maureen McGarvey: W2x
  • Caitie Gorton: W4+, M8+
  • Katherine Lee: W4+
  • Nichola Hammerton: W4+
  • Catriona Robertson: W4+

HIR 1994

  • Robert Herridge spare

HIR 1986

  • Catriona Maccallum WJ4+
  • Annelise Rennie WJ4+

HIR 1984

  • Catriona Maccallum WJ4+
  • Moira Maccallum WJ4+
  • Annelise Rennie WJ4+
  • Marjorie Weir WJ4+

For the avoidance of doubt, only members who were a member at the time at which they competed at the ome International Regatta are listed as we do not wish to claim credit for the club, at the expense of other clubs. As HIR is an annual regatta, it would also be very complicated to report all past members against the correct year, event, club and when they were members of Clyde.

Worlds Representatives

World Championships Representatives

We are rightly very proud of our members who have represented at World Championships level, both whilst they were a member of our club and those who went on to perform at the World Championships at another club.

To avoid confusion and embarrassment, we have noted the club at which the athlete was a member of at the point at which they competed at the World Championships. For athletes who were members of another club at the time when they competed, we have noted their time at Clyde ARC in brackets.

We are very proud to acknowledge our most successful performers and since the World Championships are such a special event, do not want to overlook past or present members, but we also do not wish to claim credit for the club, at the expense of other clubs who also work hard to provide facilities and support for their athletes.

2007: World Championships Munich, Germany

  • Danny Hart: MLwt 2-, London Rowing Club (Clyde 1996 – 1999)

2006: World Championships Eton, Great Britain

  • Danny Hart: MLwt 4-, London Rowing Club (Clyde 1996 – 1999)

2005: World Championships Gifu, Japan

  • Danny Hart: MLwt 2-, London Rowing Club (Clyde 1996 – 1999)

2003: World Championships Milan, Italy

  • Danny Hart: MLwt 8+, London Rowing Club (Clyde 1996 – 1999)
  • Martin Harris: MLwt 8+, London Rowing Club (Clyde 1996 – 1999)

2002: World Championships Seville, Spain

  • Stewart Bates MLwt8+: Nottinghamshire County Rowing Association (Clyde 1996 – 1999)

1992: World Junior Championships Montreal, Canada

  • Claire McIntosh WJ4-
  • Katherine Lee WJ8+

1991: World Junior Championships Banyoles, Spain

  • Claire McIntosh WJ2-

1991: Coupe de La Jeunesse Glasgow, Scotland

  • Lindsay Robertson WJ4-

1990: Matches des Seniors (U23s) Ottenheim, Austria

  • Kirsty Boyd W2-
  • Catriona Macallum W2-

1989: World Junior Championships Szeged, Hungary

  • Kirsty Boyd WJ2-
  • Fiona Richardson WJ2-

1988: Coupe de La Jeunesse Mante La Jolie, France

  • Kirsty Boyd WJ2-
  • Fiona Richardson WJ2-

1987: World Junior Championships Cologne, West Germany

  • Catriona Macallum WJ2-
  • Annalise Rennie WJ2-

19&*: Match des Seniors (U23s)

  • Maureen McGarvey WL1x
GB National Championship

A record of Clyde ARC medallists:  

2009: 

  • Imogen Walsh WL1x Gold
  • James Murphy MO1x Silver
  • Imogen Walsh WO8+ Silver
  • Amanda Larcombe WO8+ Silver
  • Caitie Gorton-Phillips WO8+ Silver
  • Gillian Toal WO8+ Silver
  • Lorna Logan WO8+ Silver
    • in composite with EUBC, AUBC, and GUBC
  • Caitie Gorton-Phillips WL2- Bronze
  • Gillian Toal WL2- Bronze

2008:  

  • Imogen Walsh WL 1x Bronze
  • Amanda Larcombe WU23 1x Silver
  • Caitie Gorton-Phillips WL2x Bronze
  • Lorna Logan WL2x Bronze
  • Caitie Gorton-Phillips WL2- Bronze
  • Lorna Logan WL2- Bronze
  • Roberto Usai ML1x Bronze

2004 – 2007: Nil 

2003:

  • Caitie Gorton WL4x Gold
  • Fiona Struthers WL4x Gold
    • in composite with Clydesdale ARC

2002:

  • Caitie Gorton WO8+ Bronze
    • in composite with ABC, SABC, SPRC and TRC,

2001:

  • Stewart Bates ML2- Bronze
  • Pete Robertson ML2- Bronze

2000: Nil:

1999:

  • Stewart Bates ML4- Bronze
  • Pete Robertson ML4- Bronze
  • Danny Harte ML4- Bronze
  • Colin O’Malley ML4- Bronze

1998:

  • Stewart Bates ML4- Gold
  • Pete Robertson ML4- Gold
  • Danny Harte ML4- Gold
  • Colin O’Malley ML4- Gold

1997:

  • Stewart Bates ML4- Silver
  • Colin O’Malley ML4- Silver
    • in composite with St. Andrew Boat Club

1994 – 1996: Nil

1993:

  • Claire MacIntosh WL2x Gold
  • Maureen McGarvey WL2x Gold

1991 – 1992: Nil

1990:

  • Catriona Maccallum WL2- Silver
  • Kirsty Boyd WL2- Silver
  • Catriona Maccallum WL4- Bronze
  • Kirsty Boyd WL4- Bronze
  • Annelise Rennie WL4- Bronze
  • Maureen McGarvey WL4- Bronze

1989: Nil

1988:

  • Kirsty Boyd WJ18 2- Gold
  • Fiona Richardson WJ18 2- Gold

1987:

  • Catriona Maccallum WJ18 2- Gold
  • Annelise Rennie WJ18 2- Gold
  • Catriona Maccallum WJ18 8+ Silver
  • Annelise Rennie WJ18 8+ Silver
  • Catriona Maccallum WO 2- Bronze
  • Annelise Rennie WO 2- Bronze
  • Elspeth Price WJ16 8+ Gold

1986:

  • Catriona Maccallum WJ18 4- Bronze
    • in composite with George Watson’s College
  • Annelise Rennie WJ16 2- Gold
  • Elspeth Price WJ16 2- Gold

1985:

  • Catriona Maccallum WJ16 4+ Bronze
  • Annelise Rennie WJ16 4+ Bronze
  • Elspeth Price WJ16 4+ Bronze
  • Victoria Fraser WJ16 4+ Bronze
  • Michelle Shorthose WJ16 4+ Bronze

1984:

  • Scott Ramsey MJ18 2- Gold
  • Keith Watson MJ18 2- Gold

1983:

  • Scott Ramsey MJ18 4+ Bronze
  • Keith Watson MJ18 4+ Bronze
  • Christopher Rennie MJ18 4+ Bronze
  • Ralph Weir MJ18 4+ Bronze
  • Ross Dunsmore MJ18 4+ Bronze

 

WEHORR Scottish Record Holders 1988 & 2009

The annual Heads of the River on the London Tideway are a key focus point for many clubs. The events have grown over the years and the entries now stand at a cap of 500 crews for the Head of the River (HORR) and 300 entries for the Women’s Head (WEHORR).

Due to the available numbers Clyde rarely sends a full club eight to either event, however, the women’s side in particular this is not to say that Clyde’s athletes haven’t met with success.

The Scottish record placing of 7th, which stood from 1988 until 2009 comprised mostly of a composite between Clyde ARC and Clydesdale ARC, rowing as “Scottish Rowing” and coached by then Clydesdale coach Iain Somerside. This was the highest placing for a crew based in and training in Scotland – rather than a crew with a Scottish person or persons within it, based down south. This crew set the standard for women’s rowing in Scotland for many years to come, in achieving this placing, so it was with mixed feelings when the record fell in 2009. Disappointment for the crew from 1988 and Clyde ARC, who were without a doubt pioneering rowing for women within Scotland, but elation also, that once again the new Scottish Record crew comprised of a number of Clyde athletes rowing composite, this time with Glasgow Rowing Club, Glasgow University Boat Club and Edinburgh University Boat Club, coached by George Warnock of Glasgow Rowing Club.

The 2009 crew created a new Scottish record of 6th, just and no more squeezing past the old record and the notable high placings of Edinburgh University in the 1990’s (10th), St Andrew (also in 1988) who were 11th and the Clydesdale ARC crew of 2006 who came 12th.

1998 Crew                                                                          2009 Crew

Cox: Unknown                                                                     Kerra Templeton (Glasgow Univ)

Stroke: Christine Brown (C’dale)                                             Imogen Walsh (Clyde)

7: Moira Maccallum (Clyde)                                                     Amanda Larcombe (Glasgow Univ)

6: Patricia McKellar (C’dale)                                                    Polly Swann (Edinburgh Univ)

5: Maureen McGarvey (C’dale)                                               Jen Reid (Edinburgh Univ)

4: Shauna McGibbon (Glasgow Univ,deceased)                        Fran Jacob (Glasgow Rowing Club)

3: Jean Guthrie (C’dale)                                                       Lorna Logan (Clyde)

2: Janet Aitken (C’dale)                                                       Caitie Gorton-Phillips (Clyde)

Bow: Catriona Maccallum (Clyde)                                           Gillian Toal (Clyde)


Post script:A crew of the same composite clubs came together in 2010 to defend their record placing at the WEHORR, however it was not to be and the crew finished 20th.

Commonwealth Performers

Commonwealth Championships

Clyde ARC is pleased to record its members who have represented their country at the Commonwealth Championships.

2006: Strathclyde Park, Glasgow, Scotland, GB.

  • John Ritchie: M4+

2002: Holme Pierrpoint, Nottingham, England, GB

  • Caitie Gorton: W8+

1999: Lake Fanshawe, London, Ontario, Canada

  • Stewart Bates ML2-, ML4-, ML8+
  • Colin O’Malley ML2-, ML4-, ML8+
  • Pete Robertson ML4-, ML8+
  • Danny Harte ML4-, ML8+

1994: Lake Fanshawe, London, Ontario, Canada

  • Claire MacIntosh: WL2x
  • Maureen McGarvey: WL2x
  • Kirsty Boyd: WL4-
  • Fiona Richardson: WL4-
  • Katherine Lee: WL4-
  • Martin Harris: ML2-
  • Gordon Gillespie: ML2-
  • Robert Herridge: spare

For the avoidance of doubt, only members who were a member at the time at which they competed at the Championships are listed as we do not wish to claim credit for the club, at the expense of other clubs.

Henley Royal Regatta and Henley Women's Regatta

Henley Royal Regatta

2009:            Remenham Challenge Cup, Friday

  • Imogen Walsh
  • Amanda Larcombe
  • Caitie Gorton-Phillips
  • Gillian Toal
  • Lorna Logan

2008: Nil

2007:            Double Sculls Challenge Cup, Friday

  • Jonny Logan
  • Chris Logan

2005 – 2006: Nil 

2004:            Wyfold Challenge Cup, Winner 

  • Colin O’Malley London Rowing Club (Clyde 1996 – 1999) 

2004:           Thames Challenge Cup, Winner 

  • Pete Robertson London Rowing Club (Clyde 1996 – 1999)

2002 – 2003: Nil 

2001:            Wyfold Challenge Cup, Wednesday 

  • Pete Robertson
  • Doug Murray
  • Stewart Bates
  • Henry Westwood

2000: Nil 

1999:            Wyfold Challenge Cup, Semi Final

  • Pete Robertson
  • Stewart Bates
  • Colin O’Malley
  • Danny Harte

1998:            Wyfold Challenge Cup, Semi Final   

  • Pete Robertson
  • Stewart Bates
  • Colin O’Malley
  • Danny Harte

1998:           Thames Challenge Cup, Winner 

  • Martin Harris London Rowing Club (Clyde 1982 – 1995)
  • Gordon Gillespie London Rowing Club (Clyde 1985 – 1995)

1997:            Wyfold Challenge Cup, Friday

  • Stewart Bates
  • Colin O’Malley
  • Richard Court
  • Mark O’Dea

Henley Women’s Regatta 

2008:            Elite Lwt 1x – Winner

  • Imogen Walsh

2007:            The Bourne Cup for Elite 4x – Winners

  • Caitie Gorton-Phillips
  • Lorna Logan

2007:            The Avril Vellacott Cup for Elite 4- – Winners  

  •   Caitie Gorton
Imogen Walsh

Imogen was brought up in Inverness, where she exposed to rowing at a young age by her father, Paddy, the current President of Inverness Rowing Club. Her initial reaction to coxing sessions was less than enthusiastic, but she did go so far as to join the rowing club on entering her student years at Glasgow University. Imogen did not, however, consider herself the “sporty type” and had varied interests outside of sport.

During her time as a student at Glasgow University Imogen was coached by Mike Foster, a stalwart Scottish coach of Gold standard qualifications. She raced in a variety of larger crew boats in both university and domestic events including the British University Students Association championships (now BUCS), Henley Women’s Regatta, the GB National Championships and the annual Glasgow v Edinburgh University Boats Races.

After leaving university, the “non sporty” Imogen decided to join Clyde ARC during the winter training season 2006/2007 where she was initially coached by Lorna Logan. Her first year at Clyde (2007 main season) resulted in some excellent wins, now in smaller boats, such as the Lwt 1x and Lwt2x (rowing with Lorna).

For the 2008 main season Imogen decided to focus on her single and was rewarded with wins at the Scottish Championships in Lwt 1x, Henley Women’s Regatta in Elite Lwt 1x, and a bronze at the National Championships.

Recognising a good thing, Imogen continued to develop her capabilities in the 2009 season in the single, under the coaching of George Warnock, from Glasgow Rowing Club, this time winning both Open and Lwt 1x at the Scottish Championships, and taking the Gold medal at the GB National Championships in the Lwt 1x. This was in addition to stroking the Clyde ARC composite 8 at the WEHORR, Henley Royal Regatta and the GB National Championships.

This year, again Imogen has focused on her single, with the goal of breaking into the GB Lwt Squad and the chance of representing Great Britain. Good early season performances at the long distance trials developed into even more impressive results in the spring of 2010. Imogen’s ability to meet every challenge and continue to step onwards and upwards is her greatest asset.

Her invitation to the final trials in Hazewinkle saw her coming 4th overall. On the back of this, Imogen was selected to race at Duisberg in the Lwt 2x with Strathclyde Park’s Kelly Limond. Performances at Duisberg and at the Metropolitan Regatta in the 2x and 1x then earned her a seat in a 4x competing at Henley Royal Regatta in the Princess Grace Cup for Elite Women’s Quadruple Sculls.

Now Imogen has been invited to matrix for the GB Lwt 4x which will race in New Zealand at the 2010 World Championships. We wish her all the best.